Jak chronić się przed kleszczami?
- Jeśli pracujesz w lesie lub na roli, masz dom w lesie, często przebywasz w lasach, zbierasz jagody lub grzyby, zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
- Idąc do lasu stosuj repelenty. Ubierz się w koszulkę z długimi rękawami, długie spodnie, wpuść nogawki spodni w skarpety, załóż kapelusz. To utrudni dostanie się kleszczy do Twojej skóry.
- Po powrocie z lasu dokładnie obejrzyj całe swoje ciało. Zwróć uwagę na doły pachowe, łokciowe, podkolanowe, pachwiny oraz skórę karku.
- Jeśli znajdziesz wpitego w skórę kleszcza wyciągnij go zdecydowanym ruchem. Nie smaruj olejem, nie przypalaj. Jeśli nie możesz go wyciągnąć, zgłoś się do lekarza.
- Jeśli po pokłuciu przez kleszcza zauważysz rumień, który w następnych dniach będzie się poszerzał, zgłoś się do lekarza.
- Jeśli po pokłuciu przez kleszcza wystąpią: gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, nudności lub wymioty, zgłoś się do lekarza.

Nie, ponieważ nie wszystkie kleszcze są zarażone krętkami z rodzaju Borrelia. Co więcej, nawet w przypadku zarażonego kleszcza zakażenie nie następuje od razu. Jeżeli usuniemy kleszcza w ciągu kilku godzin od ukąszenia, prawdopodobieństwo przeniesienia krętków boreliozy na człowieka jest niewielkie.

Wystarczy dodatnia temperatura, żeby kleszcze stały się znów aktywne. Ministerstwo Zdrowia ma już program mający na celu zmniejszenie zapadalności na boreliozę z Lyme u osób w wieku aktywności zawodowej. Chodzi zwłaszcza o osoby z grup ryzyka zawodowego, związanego z hobby i innymi czynnościami wykonywanymi w terenie w czasie wolnym od pracy. Na jakim etapie jest program?